Herkese Merhaba,

İçinde bulunduğumuz zor şartları da göz önüne alarak bugün, iş hayatı ve İK’dan biraz uzaklaşıp, kendimize ve bizi biz yapan özel zevklerimize dönelim istedim. Konumuz; hobilerimiz.

Hayatı bir bütün olarak düşünecek olursak, ki öyle, iş hayatımızda mutluluk için özel hayatımızın bizi ruhen ve zihnen doyurması gerekir. Bu ahengi, boş vakitlerimizi hobilerimizle doldurarak yakalayabiliriz. Temel Aksoy’un yazılarının desteğiyle, haydi başlayalım…

Hobinin ne olmadığını öğrenin!

Hepimiz gerek bizi yakından tanımak isteyen kişiler tarafından özel hayatımızda gerekse iş görüşmelerinde sık sık şu soruyla karşılaşırız.

“Eee, boş vakitlerinde neler yaparsın?”
“Neler yapmaktan hoşlanırsın?”
“Bir hobin var mı?”

Bu soru kesinlikle kitap okumak, televizyon izlemek ya da boş zaman yaratılamaması kadar hafife alınamayacak bir sorudur. Elbette boş vakitlerinizde kendinizi rahatlatmak için yaptığınız şeyler bunlar olabilecektir. Fakat burada bahsettiğim hobi sizin ta kendinizdir. Bu sorunun cevabı aslında sizin kim olduğunuzu anlatır. Yukarıda saydıklarım dışında bu soruya verilecek bir cevabınız yoksa, hiç vakit kaybetmeden kim olduğunuzu ve özel meraklarınızı ortaya çıkarmak için böylesi bir yazıya ihtiyaç duyabilirsiniz.

Hobi, kişiyi iyi hissettiren, eğlenceli ve hoş vakit geçirmesini sağlayan, aynı zamanda kişisel gelişimini sağlayan, iletişimini kuvvetlendiren ve bence zihin açan aktivitelerin tamamıdır. Kulağa ne hoş geliyor değil mi 🙂 Hobi sahibi olmak, Maslow hiyerarşisinde de önemli bir yere sahip. Üst basamaklarda yer alan Saygınlık ve Kendini Gerçekleştirme kademelerinde, kişinin hobisi ile kendini keşfettiği ve hobisinde uzmanlaşarak saygınlık kazandığı bir gerçektir. Yani hobi sahibi olmak hem hepimiz için bir ihtiyaç hem de ciddiye alınacak bir iştir.

Hobileriniz için vakit yaratın!

Yukarıda söylemiştim, hobi ciddi bir iştir. Günün 10 saatini işyerinde geçirdiğini, trafik, ev işleri vb. sebeplerle dinlenmeye bile vakit bulamadığını iddia edenleri şu tarafa alalım. Hobi dediğimiz şey tam da bu sürelerden arta kalan zamanı keyifle ve dinlenerek geçirmeniz için tasarlanmıştır. Sosyal medyada ya da televizyon karşısında sizi asla doyurmayacak programlarla değerli vaktinizi öldürerek dinlendiğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bırakın telefonu, tableti, TV’yi, göreceksiniz kendinize ne büyük bir alan açılacak. Burada dinlenmek derken anlatmaya çalıştığım, zihninizi dinlendirmek ve ruhunuzu güçlendirmektir. Boş vakitlerinizi hobilerinizle değerlendirirseniz, işyerindeki sorunlar, trafik vb. şeyler size daha az stres hissettirecektir.

Kendinizi tanıyın, ne istediğinizi bilin ve hobinizi bulun!

Kendinizi en iyi siz tanırsınız, hobinizi bir başkası değil kendiniz bulacaksınız. Başkalarının size sorduğu yukarıdaki soruları önce siz kendinize sorun. Amacınızın farkında olun, ne istediğinize ve sizi neyin mutlu edeceğine odaklanın, özgürce düşünün, seçenekleri araştırın ve çeşitlendirin, bütçenizi göz önüne alın, zaman planlaması yapın, düşüncenizi hayata geçirin, deneyin, keyif almazsanız bir başkasını deneyin ve asla vazgeçmeyin. Siz de kısa bir araştırma yaparak hobinizi bulabilirsiniz. Fikir vermesi adına birkaç hobi çeşidini paylaşıyorum. Satranç, tiyatro yapmak, blog yazmak, moda tasarım, çizim yapmak, el sanatları, müzik enstrümanı çalmak, yoga, dağ yürüyüşü, basketbol oynamak, bahçecilik, fotoğrafçılık, balıkçılık, dalgıçlık, koleksiyonculuk, puzzle ve maket yapmak vb.

Hobi edinmenin faydalarının bilincinde olun!

Hobi sahibi insanlar stresten uzak, sakin, mutlu ve daha sosyaldir. Hobi sahibi iseniz, keşif yeteneğiniz ve iletişim kurma yetiniz artar. Ayrıca görsel, işitsel ve sözel yetenekler kuvvetlenir, karar alma ve takım çalışmasına yatkınlık artar. Hobiler bizi kedimize yeten, yalnızlıkla başa çıkan, doyumlu ve yaratıcı insanlar yapar.  Bir hobiyi geliştirmek adına yoğunlaşmak, tahmin etme, strateji geliştirme, planlı hareket etme, ayrıntıları görebilme ve sorunlarla başa çıkma hakimiyetimizi artırır. Düzenli olarak bir ya da birden fazla hobiye zaman ayırmak, zamanı daha iyi yönetmemizi sağlar. Hobisi olan insanlar öz disipline sahip, özgüvenli ve yeni şeyler üretmenin mutluluğunu yaşayan insanlardır. Hobiler, şimdiye odaklanıp geçmişin hesaplaşmalarından ve geleceğin kaygılarından uzak durmamızı sağlar. Daha ne olsun 🙂

Bugünkü yazımda, hobi deyip geçilmemesi gerektiğini aktarmaya çalıştım. Dünyaya bir kez geldiğimizi aklımızın bir köşesinde daima bulundurmalı ve boş vakitlerimizi boşa harcamama konusunda kendimizi enerjik hissetmeliyiz. Kimbilir, belki yazımdan sonra kendinizi keşfedip zevk alarak yaptığınız hobilerinizden gelir elde etmeye başlarsınız 🙂 böyle şanslı arkadaşlarım, daha doğrusu şanslarını yaratan arkadaşlarım yok değil 😉

Benim mi? Evet benim de hobilerim var. Blog yazmak, Bu bir tutku: YOGA başlıklı blog yazımdan da anlaşılacağı üzere profesyonellik yolunda yoga yapmak ve “daha neler yapabilirim”i düşünmek gibi 🙂

Hobili günleriniz olsun.

Sevgiler.

Share This:

Kategoriler: Hayata Dair

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir