Herkese Merhaba,

Geçtiğimiz günlerde, konusunda ehil olan toptalent.co’dan “Harika bir işe alım programı yapmanın sırları” isimli bir mail aldım. Bildiğiniz gibi, kendileri yeteneğe ulaşmanın ve onları çekmenin dijital yollarını araştırıp bizlere en iyi çözümleri sunuyor. Söz konusu mail içeriğinde “Neden bir işe alım programı kullanmalıyız?”, “Program içeriğinde neler olmalı?”, “Nasıl planlama yapmalı ve uygulamalıyız?” sorularına cevap bulmak mümkün. İşveren markasına büyük katkı sağlayacağına inandığım bu uygulamanın detaylarını sizinle paylaşmak istiyorum.

İşe alım programı, şirketlerin özel tasarım görseli, mottosu ve kendine has içeriği olan, standart kariyer portallarında çıkılan ilanların aksine fark yaratmak amacıyla kullandıkları programlardır. Şirketler her ilan için olmasa da, yetenek havuzu oluşturmak için toplu işe alım gerçekleştirmek istediği Staj veya MT programı ya da özellikli bölümler için ödüllü yarışmalarla seçmek istediği aday sayısını artırmak gibi ilanlarını işe alım programları ile duyuruyor. Emin olun genç arkadaşlarımızın ilgisini çeken ve dolayısıyla yeteneğe dokunmayı sağlayan bu programlarla kaliteli başvuru sayısı bir hayli artıyor. Genç yetenekler arasında popülerliğini yitirmeyen bu programlar, işe başlamadan şirkete sempati beslenmesini sağlıyor. Hem de şirketlerin iyi tanıtımının yapılmasına imkan veriyor. İşte İşveren Markası’nın gücü!

Bunların dışında, şirket olarak neden bir işe alım programına ihtiyaç duyarız?

  1. Şirket kültürüne uygun yetenekler yetiştirebiliriz.
  2. En iyi yetenekleri ıskalamayız.
  3. Şirkete yenilikçi bir bakış açısı getirebiliriz.
  4. Büyüme-Genişleme planlarımız için oyuncu yetiştirebiliriz.
  5. Farklı departmanlardaki yetenek açıklarını kapatabiliriz.
  6. Rekabet avantajı kazanırız.
  7. Maliyet avantajı kazanırız.
  8. İşveren markamızı güçlendiririz.
  9. Yetenek havuzumuzu genişletip, kalitesini artırırız.
  10. Klişelerden kurtulup esneklik kazanırız.

İşveren markası olgusu gün geçtikçe maliyet unsuru olmaktan çıkıyor ve şirketler işveren markasını geliştirici tüm faaliyetlere yatırım yapmaya başlıyor. İşe alım programlarının yaygınlaşmasının sebeplerinden biri de budur. Günümüzde bu gibi işe alım programlarını kullanan bir hayli şirket var. Türkiye’nin en iyi 100 işe alım programına buradan ulaşabilirsiniz.

Aramızda kalsın ama biz de henüz proje aşamasında olan MT programımız için çarpıcı bir İşe alım programını kullanabiliriz. Bilemiyorum gençler 🙂

Farklılıklarımızla öne çıktığımız ve yetenekleri cezbettiğimiz programların çoğalması dileğimle,

Sevgiler.

Share This:


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir